مراقبت ها پس از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی شامل تمام دستورالعمل‌هایی را که به شما داده شده است، تا به خوبی بهبود یافته و نتیجه خوبی از عمل جراحی بینی خود داشته باشید.

ممکن است مشتاق باشید که فوراً نتایج عمل زیبایی بینی (تغییر شکل بینی) خود را ببینید، اما روند بهبودی زمان بر است. در طول این مدت، مراحلی وجود دارد که می توانید برای سرعت بخشیدن به کارها و اطمینان از اینکه همه چیز به درستی بهبود می یابد، بردارید.

این مقاله به طور گسترده بر مراقبت های بعد از عمل بینی تمرکز کرده و در مورد آن بحث می کند، که می تواند به کاهش زمان بهبودی، به ویژه رژیم ریکاوری بینی کمک کند. مراقبت های بعد از جراحی بینی نه تنها برای کاهش زمان بهبودی و افزایش روند بهبودی ضروری است، بلکه برای دستیابی به نتایج مطلوب ضروری است.

علائم معمول پس از عمل

علائم و نشانه‌های معمولی که باید برای بعد جراحی بینی  مراقب باشید عبارتند از: تورم، سفت شدن و کبودی ناحیه بینی و گونه، از جمله کبودی و چشم‌های متورم. گرفتگی بینی، ترشح و سردرد. بی حسی یا تورم در ناحیه بینی، لب ها و گونه ها. اینها تجربیاتی طبیعی هستند که در پوست، استخوان های صورت، بافت ها و اعصاب حسی ایجاد می شوند. داروهای ضد درد به شما کمک می کند تا با هر گونه ناراحتی کنار بیایید.

یخ یا هر چیز یخ زده را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. هیچ چیز خنک را روی گونه ها یا گردن خود نزنید. حوله‌های سفید ساده یا گازهای مربعی را در آب یخ خیس کنید و خوب بشویید. هر کمپرسی را به آرامی اعمال کنید. هیچ فشاری ب ناحیه جراحی وارد نکنید کمپرس های خنک را در فواصل زمانی بیش از ۲۰ دقیقه اعمال نکنید و مطمئن شوید که با آنها به خواب نروید.همچنین  هیچ حرارتی را مستقیم برای رفع تورم بر روی محل اعمال نکنید.

فعالیت

استراحت، اما نه استراحت در رختخواب. در حالی که استراحت در مراحل اولیه بهبودی مهم است، به همان اندازه مهم این است که شما سرپا  باشید: به این معنی که با قدرت خود راه می روید. هر ۲ ساعت ۱۰ دقیقه را به پیاده روی سبک در داخل خانه بگذرانید تا بهبودی حاصل شود. دراز نکشید. این برای شما راحت تر خواهد بود و می تواند تورم را کاهش دهد. همیشه سر خود را بالا نگه دارید. به سمت جلو یا بالا خم نشوید.

تغذیه

مایعات بعد از جراحی بسیار مهم است. به نوشیدنی های خنک، بدون گاز، غیر الکلی، بدون کافئین، بدون سدیم و چای سبز از جمله آب میوه و آب، شیر و ماست بچسبید. هیچ چیز داغ یا یخ زده ننوشید. اگر راحت تر است با یک فنجان جرعه جرعه یا با نی بنوشید. شما باید حداقل ۸ لیوان مایعات را هر ۲ ساعت مصرف کنید. ۲۴ ساعت اول از غذای مایع، ملایم و مغذی استفاده کنید

نکاتی در مورد مراقبت های بعد از جراحی بینی

مطمئن شوید که در موقعیت مناسب قرار دارید. پس از جراحی، بالا نگه داشتن سر ضروری است، زیرا این کار خونریزی و تورم را به حداقل می رساند.

اگر بینی شما دارای آتل است، باید مطمئن شوید که این آتل ها در جای خود قرار دارند تا از بهبودی مناسب اطمینان حاصل کنید.  دوش گرفتن یا حمام کردن روز بعد از جراحی بینی خوب است اما مراقب خیس شدن بینی خود باشید. بسیار مهم است که از برخورد مستقیم آب دوش به بینی خود جلوگیری کنید و مطمئن شوید که آب خیلی داغ نیست.

طبیعی است که بعد از عمل شما مقداری خونریزی وجود داشته باشد. اگر بعد از جراحی بینی شما مقداری خونریزی داشت، جای نگرانی نیست. با این حال، اگر خونریزی مداوم را تجربه می کنید، ممکن است با تماس با پزشک خود اطمینان حاصل کنید. به بدن خود فرصت استراحت و بهبودی بدهید. تا زمانی که بینی شما در حال بهبود است، باید از انجام فعالیت های شدید مانند ایروبیک یا دویدن خودداری کرد.

به هر دلیلی بینی خود را باد نکنید. اگر مجبورید عطسه کنید، این کار را از طریق دهان انجام دهید. هیچ فعالیت استرس زا را انجام ندهید و به غیر از پیاده روی ورزش روتین خود را از سر نگیرید.

اجتناب از دمیدن بینی ضروری است. باید سعی کنید حداقل یک هفته بعد از جراحی بینی از این کار اجتناب کنید. هنگامی که چنین روشی را انجام دادید، باید به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد و اجازه دهید بافت های بینی شما ته نشین شوند. ندمیدن بینی به جلوگیری از ایجاد اختلال در بافت ترمیم کننده بینی کمک می کند و اطمینان حاصل می کند که بخیه ها در جای خود باقی می مانند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی: غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید

استراحت مناسب جزء ضروری مراقبت های بعد از جراحی بینی است. با این حال، یکی دیگر از مؤلفه های کلیدی که اغلب نادیده گرفته می شود، داشتن یک رژیم غذایی مناسب است. فرد باید آگاهانه وعده غذایی خود را پس از جراحی بینی انتخاب کند و برای تسریع بهبودی، یک رژیم غذایی مناسب برای بهبودی جراحی بینی داشته باشد.

در اینجا به برخی از غذاهایی که باید بگنجانیم و غذاهایی که بعد از جراحی بینی باید از آنها پرهیز کرد، خواهیم پرداخت. پیروی از رژیم ریکاوری رینوپلاستی به افزایش ریکاوری کمک می کند و در عین حال هرگونه ناراحتی بعد از جراحی بینی را به حداقل می رساند.

۲۴ ساعت اول بعد از جراحی بینی

۲۴ ساعت اول بعد از جراحی بینی برای روند بهبودی بسیار مهم است. مطمئن شوید که بعد از جراحی بینی، غذای مناسبی را برای خوردن انتخاب کرده اید تا از عوارض جانبی بیهوشی جلوگیری کنید. غذاهای ملایم با پروتئین و کربوهیدرات های متعادل که مانند رژیم مدیترانه ای هستند برای کاهش التهاب مفید هستند.

نکته کلیدی این است که با آب هیدراته بمانید و از مصرف بیش از حد کافئین و الکل خودداری کنید. برای ۲۴ ساعت اول، مهم است که غذای ملایم داشته باشید تا از عوارض جانبی عمده یا احساس تهوع جلوگیری کنید.

در حالت ایده آل، غذایی که هنگام معده درد یا درد می خورید همان چیزی است که پس از جراحی بینی حداقل در ۲۴ ساعت اول باید بخورید. هنگامی که داروهای بیهوشی از سیستم شما خارج شدند، می توانید رژیم ریکاوری رینوپلاستی خود را با دقت گسترش دهید.

هفته اول بعد از جراحی بینی – چه بخوریم؟

برای هفته اول پس از جراحی بینی، از غذاهای نرم و جویدنی راحت استفاده کنید. به عنوان مثال: ماست، بلغور جو دوسر، تخم مرغ همزده، پوره سیب زمینی و فرنی. چنین غذاهایی مغذی هستند و جویدن آنها آسان است، و آنها را به لیستی از غذاهایی که بعد از جراحی زیبایی بینی باید بخورید، عالی هستند.

همچنین حفظ آب بدن در هفته اول پس از جراحی بینی بسیار مهم است. مصرف آب خود را افزایش دهید و ممکن است بخواهید آب میوه های تازه فشرده شده را به مخلوط اضافه کنید. همچنین ممکن است بخواهید میوه هایی مانند توت فرنگی و هندوانه را به رژیم ریکاوری رینوپلاستی خود اضافه کنید که دارای آب و محتوای مغذی بالایی هستند.

هفته دوم پس از جراحی بینی اکثر بیماران در این دوره به زندگی و رژیم غذایی منظم خود باز می گردند. با این حال، واکنش همه افراد به جراحی زیبایی بینی متفاوت است، بنابراین مهم است که هوشیار باشید. به طور کلی از غذاهای ترد یا سفت خودداری کنید. اگر حتی کمی احساس ناراحتی می کنید، ممکن است بخواهید به غذاهای نرم تر برگردید

بعد از جراحی بینی از چه غذاهایی پرهیز کنیم یکی از رایج ترین سوالاتی که از پزشکان پرسیده می شود این است که بعد از جراحی بینی چه بخورم؟ مهم است که بدانید بعد از جراحی بینی چه چیزی می توانید بخورید و چه چیزی نمی توانید بخورید از اهمیت یکسانی برخوردار است.

رعایت غذاهای سالم در چند هفته اول پس از جراحی بینی توصیه می شود. با این حال، حتی برخی از غذاهای سالم نیز باعث ایجاد مشکل می شوند.

غذاهای ممنوع پس از جراحی

غذاهای تند

شکی نیست که غذاهای تند فواید زیادی دارند، از جمله کاهش التهاب بدن. اما برای جلوگیری از حالت تهوع، تداخل با بیهوشی و سایر عوارض، بهتر است در هفته اول بعد از جراحی بینی از مصرف غذاهای تند پرهیز کنید.

غذاهای پر سدیم

نمک و غذاهای پر سدیم (شور یا پرنمک) باعث تورم می شوند و زمان بهبودی را به شدت افزایش می دهند. به عنوان یک اقدام احتیاطی، بهتر است یک رژیم غذایی ریکاوری جراحی بینی با سدیم کم برنامه ریزی کنید. این به شما کمک می‌کند سریع‌تر بهبود پیدا کنید و مطمئن شوید که خیلی زودتر از حد انتظار به زندگی عادی باز می‌گردید.

غذاهای سخت

جویدن سخت، غذاهای چسبناک و ترد در صدر فهرست غذاهایی هستند که بعد از جراحی بینی باید از آنها اجتناب کنید. می تواند به تورم شما کمک کند، باعث ناراحتی یا حتی درد شود و به زمان بهبودی رینوپلاستی اضافه کند.

آن کیسه های چیپس ترد را در طول دوره مراقبت های بعد از جراحی بینی که معمولاً حدود ۳ تا ۴ هفته طول می کشد، بسته به واکنش بدن شما به جراحی زیبایی بینی، نخورید و فعلا کنار بذارید. حداقل چند هفته صبر کنید تا بتوانید با راحتی، این غذاها را بخورید

دستورالعمل کلی:

اگر این لیست از غذاهایی که بعد از جراحی بینی باید از آنها اجتناب کنید را گسترده یافتید، نگران نباشید، زیرا این محدودیت فقط چند هفته است. مهم است که دوره مراقبت های بعد از عمل بینی را جدی بگیرید و از پرخوری حتی به خصوص غذاهایی که مجاز نیستند پرهیز کنید.

هنگامی که پزشک شما پس از معاینه بعد از جراحی در چند هفته چراغ سبز نشان داد، می توانید به چرخه رژیم غذایی معمول خود بازگردید. هنگامی که تورم از بین رفت و مطلقاً هیچ احساس ناراحتی ناشی از جراحی وجود نداشت، می توانید از غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه خود بدون ترس از ایجاد عوارض جانبی لذت ببرید. اما اگر مصرف غذاهایی که بعد از جراحی بینی باید از آن خودداری کنید، حتی پس از چند هفته باعث ناراحتی یا تورم می شود، تمدید دوره مراقبت بعد از عمل توصیه می شود.

همچنین بدن خود را از نظر درجه حرارت بالا، آسیب مجدد، خونریزی غیرمعمول یا افزایش درد زیر نظر بگیرید. در صورت احساس هر یک از این علائم پس از چند هفته جراحی بینی، بلافاصله با جراح خود مشورت کنید.

مدت زمان بهبودی جراحی بینی بستگی زیادی به میزان و کیفیت مراقبت های بعد از جراحی دارد. اگر مراقب نباشید، استراحت کافی نداشته باشید، در مصرف نوشیدنی های مضر یا سایر غذاها که از آنها خواسته می شود اجتناب کنید، روند بهبودی طولانی و دردناک خواهد بود. و شما مطمئناً این را نمی خواهید!

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 16 =