جراحی ترمیمی پستان

جراحی ترمیمی پستان برای ایجاد سینه جدید پس از برداشتن سینه یا قسمتی از آن بر اثر سرطان است. هدف جراحی این است که سینه ای با اندازه و شکل سینه اصلی بازسازی شود. زنانی که جراحی برداشت پستان را به عنوان بخشی از درمان سرطان سینه انجام می دهند، ممکن است جراحی ترمیمی پستان را برای ترمیم شکل و ظاهر سینه انتخاب کنند. بازسازی سینه انواع مختلفی دارد. در این مطلب درباره تمام گزینه های پیش روی خود و آنچه که باید قبل و بعد از جراحی خود انتظار داشته باشید، بیاموزید.

برای کسب اطلاعات و مشاوره بیشتر، می توانید همه روزه  با شماره  تماس۰۹۳۸۷۷۸۳۷۴۷ بگیرید. دکتر حسینی نژاد فوق تخصص در زمینه جراحی پلاستیک و زیبایی با چندین سال سابقه در زمینه جراحی های های ترمیمی سینه به عنوان بهترین جراح سینه در اهواز در زمینه بازسازی پس از سرطان سینه آماده خدمت رسانی به شما هستند.

جراحی ترمیم پستان چیست؟

جراحی ترمیمی پستان (Breast Reconstruction Surgery) یک فرآیند جراحی است که بعد از انجام ماستکتومی (برداشتن یک یا هر دو پستان به دلیل سرطان یا دلایل دیگر) یا جراحی‌های حذف جزءی پستان، به منظور بازسازی و ترمیم پستان انجام می‌شود. این جراحی به خانم‌ها که پستان یا پستان‌های خود را از دست داده‌اند، امکان بازگرداندن ظاهر طبیعی سینه و بهبود تصویر بدنی و روانی ارائه می‌دهد.

جراحی ترمیمی سینه می‌تواند به صورت تک مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای انجام شود. برای تعیین نوع و زمان اجرای جراحی، عوامل مختلفی مانند نوع ماستکتومی انجام‌شده، سن و عملکرد بیمار، میزان بافت باقی‌مانده در ناحیه پستان، تمایل بیمار به نوع ترمیم و عوامل دیگر از جمله ملاحظه می‌شوند.

در مواردی که از ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود، جراح پروتزهای سیلیکونی را از طریق جراحی  در پستان قرار می‌دهد تا حجم و شکل پستان را تغییر دهد.

در روش‌های بافتی، بافت‌های مختلف بدن مانند بافت عضلانی، بافت‌های چربی و پوست از مناطق دیگر بدن مانند شکم، پشت، ران یا بافت‌های مصنوعی نظیر مشتقات مصنوعی به پستان انتقال می‌یابند تا پستان بازسازی شود.تصمیم به انجام جراحی ترمیمی پستان مسئله‌ای بسیار شخصی و مهم است. قبل از انجام هر گونه تصمیم، باید با پزشک تخصصی مشورت کرده و به اطلاعات کامل و دقیقی در مورد گزینه‌ها، ریسک‌ها، نتایج ممکن و انتظارات آشنا شوید. همچنین، حمایت روانی و اجتماعی خانواده و عزیزان نقش مهمی در موفقیت جراحی و بهبود روحی و روانی شما دارد.

علت نیاز به جراحی ترمیم پستان پس از ماستکتومی

جراحی ترمیم سینه عموما گزینه اصلی بیماران پس از  ماستکتومی است،

ماستکتومی یک نوع جراحی است که در آن یک یا هر دو پستان به طور کامل یا جزئی برای درمان بیماری‌هایی مانند سرطان پستان، ترمیم مجدد یا پیشگیری از انتقال بیماری، جدا می‌شود. این جراحی بیشتر در مواردی انجام می‌شود که بیماری‌های سرطانی در پستان تشخیص داده شده است و به دلایل مختلف مانند انتشار بیماری به پستان دیگر، اندازه بزرگ تومور، یا عدم امکان اجرای ترمیم پستان درمانی می‌باشد.

در جراحی ماستکتومی، با توجه به نوع و مرحله سرطان، پستان کاملاً یا جزئی از بین برده می‌شود. این جراحی ممکن است شامل یکی از انواع زیر باشد:

 ماستکتومی کلی:

در این نوع جراحی، پستان به طور کامل برداشته می‌شود.

ماستکتومی جزئی یا جزئی برشی:

در این نوع جراحی، فقط بخشی از پستان که تومور در آن قرار دارد، برداشته می‌شود. اکثر اوقات سیستم لنفاوی نیز برداشته می‌شود.

 ماستکتومی پیشگیرانه:

در برخی موارد، جراحی ماستکتومی به عنوان اقدامی پیشگیرانه در خانم‌هایی که بار زیادی از سابقه خانوادگی سرطان پستان دارند، انجام می‌شود.

پس از جراحی ماستکتومی، بسته به نوع جراحی و مرحله بیماری، انتخاب‌های ترمیمی مختلفی وجود دارد که شامل استفاده از ایمپلنت‌های پستان، ترمیم با بافت بدن و یا تزریق چربی، یا استفاده از فناوری‌های پیشرفته مانند تکنیک‌های نوین نانو، ترمیم بافت و مهندسی بافت می‌شود. هدف اصلی این ترمیم‌ها ایجاد ظاهر طبیعی و بهبود روانی و اجتماعی بیمار است.

انواع روش های ترمیم

ایمپلنت برای جایگزینی تمام یا بخشی از بافت سینه

استفاده از بافتی که از قسمت دیگری از بدن شما گرفته شده است (بازسازی اتولوگ یا “فلپ”) با استفاده از بافت خود و ایمپلنت.

جراح باید در مورد انواع مختلف ترمیم سینه با شما صحبت نماید زیرا ممکن است همه آنها برای شما مناسب نباشند. تا جایی که ممکن است جراحان سعی می کنند سینه ترمیم شده باید با سینه دیگر شما مطابقت داشته باشد. جراحان می توانند تصاویری از انواع مختلف بازسازی سینه را به شما نشان دهند.

البته پس از جراحی بازسازی، ممکن است جراحی بیشتری را در نظر بگیرید مانند: ایجاد یک نوک پستان جدید (بازسازی نوک پستان) یا شکل سینه دیگر خود را تغییر دهید تا با هم مطابقت داشته باشند.

چه زمانی بازسازی سینه را می توان انجام داد:

  • همزمان با جراحی سرطان (بازسازی فوری)
  • بعد از جراحی سرطان (تأخیر در بازسازی)

جراح هنگام بحث در مورد گزینه های ترمیم سینه با شما، موارد زیر را در نظر می گیرد:

  • نوع و مرحله سرطان شما
  •  درمان های دیگری که ممکن است نیاز داشته باشید
  •  احساسات و ترجیحات شما

بازسازی فوری سینه

یک بازسازی فوری بلافاصله یک سینه جدید به شما می دهد. جراحان سعی می کنند سینه بازسازی شده را با سینه دیگر شما مطابقت دهند، اما دقیقاً یکسان نخواهد بود. سینه جدید با سینه برداشته شده احساس و ظاهر متفاوتی دارد. اما برخی از زنان متوجه می شوند که بازسازی فوری به آنها کمک می کند تا راحت تر با احساسات خود در مورد از دست دادن سینه کنار بیایند.

مزایا

پس از عمل جراحی ماستکتومی جهت درمان سرطان، سینه جدید بازسازی شده خود را خواهید داشت. معمولاً عمل های کمتری انجام می دهید، بنابراین داروهای بیهوشی کمتری دارید. سینه ترمیم شده شما ممکن است بهتر به نظر برسد زیرا جراح معمولاً می‌تواند از پوست سینه از قبل استفاده کند.

روی سینه بازسازی‌شده جای زخم کمتری خواهید داشت – ممکن است در جایی که نوک سینه‌تان بود، یک لکه کوچک روی پوست به وجود آید که در اطراف آن جای زخم وجود داشته باشد. اما گاهی اوقات ممکن است جراح نیازی به برداشتن نوک پستان نداشته باشد.

معایب

ممکن است زمان زیادی برای تصمیم گیری در مورد نوع بازسازی که می خواهید انجام دهید نداشته باشید. اگر بعد از جراحی رادیوتراپی می‌کنید، ممکن است ظاهر بازسازی را تغییر دهد. ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در صورت انجام رادیوتراپی پس از آن، بازسازی ایمپلنت انجام ندهید.

اما می توانید در طول رادیوتراپی یک ایمپلنت موقت و بعد از رادیوتراپی دومین عمل بازسازی را انجام دهید. زمان نقاهت پس از جراحی با بازسازی در مقایسه با ماستکتومی طولانی تر است.

ممکن است زخم های بیشتری روی بدن خود داشته باشید، این بستگی به روش ترمیم شما دارد. به احتمال زیاد به جراحی بیشتری نیاز خواهید داشت، این جراحی معمولا جزیی برای به دست آوردن بهترین اثر زیبایی است و می تواند شامل ایجاد یک نوک پستان جدید باشد. اگر بعد از جراحی دچار عوارضی شوید، ممکن است هر گونه شیمی درمانی یا رادیوتراپی مورد نیاز را به تاخیر بیندازد.

شیمی‌درمانی و رادیوتراپی گاهی اوقات می‌توانند بدن را از بهبود زودتر جراحی بازدارند. بنابراین اگر بعد از عمل جراحی با زخم مشکلی دارید، نمی‌توانید این درمان‌ها را شروع کنید تا زمانی که زخم‌ها خوب شوند. رادیوتراپی یا شیمی درمانی را در این زمان بهبود زخم را متوقف می کند و ممکن است به یک عفونت جدی مبتلا شوید.

زمان شیمی درمانی مهم است. شواهد و تحقیقاتی خوبی وجود دارد که نشان می‌دهد شیمی‌درمانی در صورتی بهترین نتیجه را دارد که آن را در عرض ۶ هفته پس از جراحی سرطان خود شروع کنید. اگر کارها طبق برنامه با بازسازی پیش نرود، ممکن است جراحی امکان پذیر نباشد.

تاخیر در بازسازی سینه

برخی از افراد ترجیح می دهند قبل از اینکه به بازسازی فکر کنند، ماستکتومی و درمان سرطان سینه را پشت سر بگذارند. 

مزایا

شما زمان بیشتری برای بررسی گزینه های خود و بحث در مورد آنها با یک جراح متخصص دارید. درمان سرطان سینه شما به پایان می رسد و تحت تأثیر جراحی بازسازی شما قرار نمی گیرد. بهبودی شما به طور کلی سریعتر است زیرا زمان دارید تا خود را برای جراحی آماده کنید.

معایب

شما مدتی بعد از ماستکتومی بدون بافت سینه هستید، در صورت تمایل می توانید از سینه مصنوعی (پروتز) استفاده کنید. ممکن است زخم بزرگتری روی سینه بازسازی شده نسبت به بعد از بازسازی فوری داشته باشید. ممکن است پس از آن به جراحی بیشتری نیاز داشته باشید تا اثر زیبایی داشته باشید.

انواع جراحی ترمیمی پستان

بازسازی بعد از جراحی حفظ سینه

جراحی حفظ سینه تنها بخشی از سینه را برمی دارد. ظاهر سینه معمولاً بعد از این نوع جراحی و به دنبال آن رادیوتراپی بسیار خوب است. تعداد کمی از زنان به جراحی ترمیمی نیاز دارند که فقط بخشی از سینه آنها برداشته شود. اما برخی از زنان ممکن است نیاز به بازسازی بافت باقیمانده سینه داشته باشند. ممکن است بازسازی نسبی یا تغییر شکل سینه امکان پذیر باشد.

بازسازی جزیی

برخی از زنان نیاز به برداشتن مقدار بیشتری از بافت پستان دارند، به عنوان مثال، کوادرانکتومی. این بدان معناست که جراح حدود یک چهارم بافت سینه برادشته می شود. این نوع جراحی باعث ایجاد فرورفتگی در سینه می شود و به این معنی است که سینه درمان شده کوچکتر از سینه دیگر می شود.

اما گاهی اوقات ممکن است جراح با بازسازی جزئی سینه با پر کردن فرورفتگی با ناحیه کوچکی از بافت زنده، شکل را بازگرداند. جراح ممکن است از بافت پشت شما (کمر) برای پر کردن فرورفتگی استفاده کند. این فلپ لاتیسموس دورسی (فلپ LD) نامیده می شود. راه های دیگری نیز برای این کار وجود دارد. جراح شما این موارد را برای شما توضیح خواهد داد. برای کاهش خطر عود سرطان به رادیوتراپی برای بافت باقیمانده پستان نیاز دارید.

تغییر شکل سینه

اگر نیاز به برداشتن قسمتی از سینه دارید و سینه های نسبتا بزرگی دارید تغییر شکل ممکن است گزینه ای باشد. به آن ماموپلاستی درمانی می گویند. جراح تومور و ناحیه ای از بافت سالم اطراف را برمی دارد. سپس بافت باقیمانده سینه را تغییر شکل می دهند تا سینه کوچکتری ایجاد کنند. برای کاهش خطر عود سرطان به رادیوتراپی این بافت باقیمانده پستان نیاز دارید. همزمان با جراحی ترمیمی، می‌توانید برای کوچک کردن سینه نیز جراحی انجام دهید تا از نظر اندازه با هم مطابقت داشته باشند. یا می‌توانید انتخاب کنید که بعداً این عمل را انجام دهید.

کمک به خود قبل از بازسازی سینه

ترک سیگار

اگر کارهای زیر را قبل از عمل انجام دهید، پس از جراحی بازسازی سریعتر بهبود خواهید یافت. سیگار را ترک کنید سیگار کشیدن می تواند به خون رسانی به بافت آسیب برساند. همچنین می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. اگر بافت از شکم شما (شکم) گرفته شود، سیگار کشیدن خطر فتق را افزایش می دهد.

دوری از اضافه وزن

وزن سالم خود را حفظ کنید اگر اضافه وزن دارید، خطر عوارض ناشی از بیهوشی افزایش می یابد. اگر می خواهید قبل از عمل وزن کم کنید، به متخصص تغذیه مراجعه کنید.

تحرک

فعالیت بدنی خود را حفظ کنید اگر قرار است بافتی از شکم (شکم) شما برداشته شود، انجام حرکات دراز و نشست می تواند مفید باشد. شما می توانید تا ۳۰ بار دراز نشستن در روز را هدف قرار دهید. قبل از شروع هر ورزش با پزشک یا پرستار متخصص خود صحبت کنید.

جراح سینه شما

جراحان متخصص در بازسازی سینه برای سرطان، جراحان انکوپلاستیک نامیده می شوند. جراحی شما ممکن است شامل همکاری یک جراح سینه و جراح پلاستیک باشد.

می توانید از جراح خود بپرسید: فرایند جراحی شما شامل چه چیزی می شود ، چگونه ممکن است شما را تحت تاثیر قرار دهد در مورد تجربه و تخصص جراح و در مورد خطرات و مزایای انواع مختلف جراحی نیز بپرسید.

جراح شما باید قبل و بعد از بازسازی از سینه شما عکس بگیرد. اینها سوابق مهمی از جراحی شما هستند. عکس ها فقط ناحیه سینه شما را نشان می دهند و صورت شما را شامل نمی شوند. آنها با سوابق پزشکی محرمانه شما نگهداری می شوند و در هیچ جای دیگری به اشتراک گذاشته نمی شوند.

احساسات در مورد بازسازی

گزینه های بازسازی سینه می تواند بسیار قابل تامل باشد. ممکن است درباره جراحی و نحوه پیدا کردن جراح مناسب برای نوع بازسازی خود نگران باشید. چگونه ممکن است بعد از آن به نظر برسید، و یا در مورد بدن خود چگونه احساسی داشته باشید، شریک زندگی‌تان چه فکری می‌کند، چگونه جراحی ممکن است بر روابط شما تأثیر بگذارد. می‌تواند مفید باشد. در مورد احساسات خود با یکی از نزدیکان خود صحبت کنید.

آیا باید جراحی ترمیم پستان انجام دهم؟

زنی که برای درمان سرطان سینه جراحی می‌کند، ممکن است جراحی را برای بازسازی شکل و ظاهر سینه‌اش انجام دهدکه به این عمل جراحی بازسازی سینه می گویند. اگر به انجام این کار فکر می کنید، بهتر است قبل از انجام عمل جراحی برای برداشتن تومور یا سینه، با جراح خود و یک جراح پلاستیک با تجربه در مورد بازسازی سینه صحبت کنید. این به تیم های جراحی اجازه می دهد تا بهترین درمان را برای شما برنامه ریزی کنند، حتی اگر تصمیم بگیرید که صبر کنید و بعداً جراحی ترمیمی انجام دهید.

بازسازی سینه اغلب جای زخم ها را بر جای می گذارد، اما معمولاً با گذشت زمان از بین می روند. تکنیک های جدیدتر نیز میزان زخم را کاهش داده است. هنگامی که سوتین می پوشید، سینه های شما باید به اندازه کافی از نظر اندازه و شکل یکسان باشد تا به شما این امکان را بدهد که در اکثر انواع لباس ها احساس راحتی کنید.

پس از لامپکتومی (تنها بخشی از پستان برداشته می شود)  یا ماستکتومی، بازسازی سینه می تواند احساس بهتری به شما بدهد و اعتماد به نفس شما را تجدید کند. اما به خاطر داشته باشید که سینه بازسازی شده مناسب یا جایگزینی برای سینه طبیعی شما نخواهد بود.

اگر از بافت شکم، پشت، ران یا باسن به عنوان بخشی از بازسازی استفاده شود، آن نواحی نیز پس از جراحی متفاوت به نظر می رسند. قبل از اینکه تصمیم خود را بگیرید، با جراح خود در مورد جای زخم و تغییر شکل یا کانتور صحبت کنید. بپرسید کجا خواهند بود، و بعد از بهبودی چه ظاهر و احساسی خواهند داشت.

برخی از نکات مهمی که باید در مورد آنها فکر کنید

انتخاب بهترین زمان جراحی و انتظارات

ممکن است بین انجام بازسازی سینه همزمان با جراحی سرطان سینه (بازسازی فوری) یا بعداً (تأخیر در بازسازی) یکی را انتخاب کنید. برخی از زنان نمی خواهند در حین درمان سرطان سینه در مورد بازسازی تصمیم بگیرند. در این صورت، ممکن است تصمیم بگیرید تا پس از جراحی صبر کنید تا در مورد بازسازی تاخیری تصمیم بگیرید.

ممکن است نخواهید بیشتر از آنچه که نیاز است جراحی کنید. همه جراحی های ترمیمی  به یک میزان موفق  نیستند و ممکن است نتیجه آن طور که انتظار داشتید به نظر نرسد. مهم است که انتظارات را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید.

جراحی سرطان و جراحی بازسازی بر روی سینه شما و هر قسمتی که بافت برای ایجاد برآمدگی جدید پستان جابجا شده است، مانند باسن، شکم، ران یا نواحی پشت، جای زخم باقی خواهد ماند.

بعد از عمل ترمیم

سینه بازسازی شده احساسی مشابه سینه طبیعی نخواهد داشت. گاهی اوقات ممکن است سینه احساس کمی داشته باشد یا اصلا احساسی نداشته باشد. مکان هایی که بافت برای بازسازی سینه از آنها گرفته شده است (محل اهدا کننده) نیز ممکن است احساس خود را از دست بدهد.

با گذشت زمان، پوست ممکن است حساس تر شود، اما مانند قبل از جراحی احساس نمی شود. جریان خون ضعیف ممکن است باعث شود برخی یا تمام نواحی پوست یا فلپ های سینه پس از جراحی ترمیمی از بین بروند. که به آن مرگ بافت نکروز می گویند.

اگر این اتفاق بیفتد، بهبودی به تأخیر می افتد و اغلب برای رفع مشکل به جراحی بیشتری نیاز است. بهبودی ممکن است تحت تأثیر جراحی قبلی، شیمی درمانی یا پرتودرمانی قرار گیرد. همچنین می تواند تحت تأثیر سیگار کشیدن، دیابت، چاقی و عوامل دیگر باشد.

قبل از عمل ترمیم

جراحان ممکن است به شما پیشنهاد کنند که برای بازسازی صبر کنید، به خصوص اگر سیگار می کشید یا مشکلات سلامتی دیگری دارید. اغلب توصیه می‌شود حداقل ۲ ماه قبل از جراحی ترمیمی سیگار را ترک کنید تا بهبودی بهتری داشته باشید.

اگر چاق هستید، فعالانه سیگار می کشید یا مشکلات گردش خون دارید، ممکن است اصلاً نتوانید بازسازی کنید. جراح ممکن است جراحی را برای تغییر شکل سینه دیگر شما برای مطابقت با سینه بازسازی شده پیشنهاد دهد. این یک روش متقارن نامیده می شود.

که می تواند شامل کوچک کردن یا بزرگ کردن سینه یا حتی بلند کردن سینه با جراحی باشد. اگر پرتودرمانی بخشی از درمان شما باشد، ممکن است انواع جراحی بازسازی فوری که جراح می‌تواند انجام دهد محدود باشد.

انواع خاصی از بازسازی انجام شده قبل از تابش اشعه می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود و احتمال اینکه سینه بازسازی شده تا حد امکان بعد از پرتودهی  طبیعی به نظر برسد را کاهش می دهد. قبل از جراحی باید بهترین گزینه های خود را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید.

ملاقات با یک جراح پلاستیک و دانستن گزینه های بازسازی خود قبل از جراحی می تواند به شما کمک کند انتظارات واقع بینانه تری برای نتایج داشته باشید.

سخن جمع بندی  با شما

جراحی ترمیمی پستان، به خانم‌هایی که پستان یا پستان‌های خود را به دلیل سرطان یا دلایل دیگر از دست داده‌اند، فرصت بازسازی و ترمیم پستان را می‌دهد. این جراحی می‌تواند بهبود تصویر بدنی و روانی بیمار ایجاد کند و به او اجازه می‌دهد که به زندگی عادی خود بازگردد. در نتیجه، جراحی ترمیمی پستان دارای مزایا و نتایج مثبت زیر است:

بازگشت به ظاهر طبیعی:

با انجام جراحی ترمیمی پستان، امکان بازگشت به ظاهر طبیعی پستان و بهبود تصویر بدنی فراهم می‌شود.

بهبود روانی:

از دست دادن پستان برای بسیاری از خانم‌ها باعث تأثیرات روانی قوی می‌شود. جراحی ترمیمی پستان می‌تواند اعتماد به نفس و احساس خودکنترل را بهبود بخشد و بیمار را بهبود بخشد.

انتخاب‌های گسترده:

بسته به نوع و مرحله سرطان و نیازهای بیمار، انتخاب‌های مختلفی برای ترمیم پستان وجود دارد، از جمله استفاده از ایمپلنت‌ها، ترمیم بافتی، یا ترکیبی از این دو.

تاثیر مثبت بر ارتباط‌های اجتماعی:

ترمیم پستان می‌تواند بر ارتباط‌های اجتماعی بیمار تأثیرگذار باشد و او را از نگرش منفی به خود و بدنش بیرون بکشد.

مراقبت‌های پس از عمل:

پس از جراحی، بیمار نیاز به مراقبت‌های پس از عمل دارد. تلاش‌های جامعه و خانواده در این مرحله می‌تواند بهبود سریع‌تر و بهتر بیمار را تسهیل کند.

با این حال، هر جراحی دارای ریسک‌ها و ممکن است در موارد خاصی نتایج مطلوبی نداشته باشد. همچنین، تصمیم به انجام جراحی ترمیمی پستان باید با دقت و اطلاعات کافی انجام شود. مشاوره با پزشک تخصصی و مطالعه کافی در مورد گزینه‌ها، مزایا و معایب جراحی بسیار مهم است تا تصمیم بهتری بگیرید و نتیجه‌ای که با آن راضی هستید را به دست آورید.

دکتر حسینی نژاد بهترین جراح ترمیم سینه در اهواز آماده پاسخگویی و برطرف نمودن دغدغه ها و سوالات بیماران گرامی در زمینه این جراحی هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یک =