بینی بد فرم یا بزرگ می تواند زیبایی سایر اجزای صورت را تحت تاثیر قرار دهد اصلاح عیوب بینی و کوچک کردن آن تأثیر شگرفی بر زیبایی صورت گذاشته و اعتماد به نفس فرد را بالا می برد بنابراین رینوپلاستی یکی از رایج ترین و متداول ترین  جراحی های زیبایی است که برای خانم ها و آقایان جذابیت دارد.

در این مقاله از سایت دکتر سیدصاحب حسینی نژاد، #بهترین جراحی زیبایی در اهواز، در خصوص مدت زمان ورم بینی بعد از جراحی و راه های کاهش آن همراه باشید.

علت ورم بینی بعد از رینوپلاستی چیست؟

ورم بینی بعد از عمل به دلیل آسیب های وارد شده به بافت های بینی ایجاد می شود و ورم ثانویه نیز به علت تجمع مایع بین سلولی بوده و می تواند تا چندین ماه ماندگار باشد.

بعد از جراحی چه میزان از تورم بینی طبیعی است؟

هر عمل جراحی که انجام می شود، در ناحیه تحت جراحی با ورم و کبودی همراه است این میزان تورم در رینوپلاستی در افراد با توجه به گوشتی یا استخوانی بودن بینی، جنس پوست بینی، فیزیولوژی بدن و تغذیه متفاوت است.

بنابراین اگر در ابتدا بینی شما خیلی بزرگ به نظر رسید ، با بهبود بینی این مشکل نیز رفع می شود.  تورم در طول چند روز پس از عمل به حداکثر خود می رسد ، بنابراین اگر در روز سوم ، بینی شما بیش از روز اول متورم شد ، هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد و به مرور زمان از بین می رود

در برخی از مواقع به دلیل ورم بینی بعد از جراحی ظاهر بینی نسبت به قبل از عمل بدتر می شود و ممکن است فرد احساس ناراحتی و نگرانی کند، اما نگران نباشید و فقط صبوری کنید چرا که این وضعیت موقتی بوده و بعد از رفع تورم شما می توانید نتیجه حاصل از جراحی زیبایی بینی را مشاهده کنید. در این مدت بینی قرمز ، متورم و حساس به لمس می باشد.

ورم بینی بعد از عمل چقدر طول می کشد؟

یکی از سوالات مهمی که زیباجویان بعد از انجام عمل زیبایی بینی می پرسند این است که ورم بینی بعد از جراحی چه زمان از بین می رود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم حدود ۵ الی ۶ هفته طول می کشد تا بدن بافت های اسکار را ترمیم کند، پس از گذشت چند ماه بخش زیادی از ورم بینی رفع می شود و نتیجه نهایی حاصل از عمل زیبایی بینی را می توانید ببینید. البته مشاهده نتیجه کامل ، به  ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان نیاز دارد.

 

انواع تورم بعد از جراحی بینی

تورم بعد از جراحی بینی به سه دسته ورم پوست، ورم کاذب و ورم فیبروز تقسیم می شود که برای اینکه راه های کاهش این تورم را بدانیم باید نوع آن را تشخیص دهیم.

ورم پوست: در رینوپلاستی برای اعمال تغییرات در ظاهر بینی، پوست از اسکلت جدا می شود به همین علت پس از عمل و در دوران نقاهت بیمار می تواند این نوع ورم را در پوست تجربه کند، علت بروز این نوع ورم بعد از جراحی بینی تجمع مایع بین سلولی می باشد که از آن می توانیم به عنوان نوعی واکنش التهابی جهت بهبود ناحیه زخم شده یاد کنیم. این نوع ورم حدود ۱ الی ۳ ماه پس از عمل بینی از بین می رود و هرچه بینی گوشتی تر باشد مدت زمان از بین رفتن این نوع ورم بیشتر می شود.

ورم کاذب: دیگر نوع ورم که از آن به عنوان ورم کاذب یا حافظه پوست یاد می شود، دوره بهبودی طولانی تری نسبت به گروه اول دارد زیرا در برخی از مواقع جراحی با هدف کوچک کردن اسکلت بینی انجام می شود به همین علت هرچه بینی بزرگ تر بوده باشد شدت این نوع ورم بعد از جراحی بینی بیشتر خواهد بود.

ورم فیبروز: ورم فیبروز یا گوشت اضافه می تواند برای همیشه ماندگار باشد بنابراین زیباجویان عزیز باید در انتخاب یک جراح حاذق دقت لازم را داشته باشند و با یک انتخاب اشتباه این هدف زیباتر شدن باعث ایجاد مشکلات زیادی و نیاز مجدد به جراحی های ترمیمی برای شما نشود.

اقدامات مورد نیاز برای رفع تورم بینی بعد از رینوپلاستی

  • به میزان کافی پس از جراحی استراحت داشته باشید و هنگام دراز کشیدن یک الی دو بالشت زیر سر خود قرار دهید به گونه ای که سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد.
  • برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی در روزهای ابتدایی می توان از کمپرس یخ بر روی بینی هر بیست دقیقه استفاده کرد و در حدود ۴۰ دقیقه بر روی بینی نگه داشت و سپس برداشته و به بینی استراحت داد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که باید از یک پارچه به عنوان محافظ برای گذاشتن کمپرس بر روی بینی استفاده کرده و آن را به طور مستقیم بر روی بینی خود قرار ندهید. می توان این عمل در روز دو تا سه بار انجام داد و در حین قرار دادن آن بر روی بینی به هیچ عنوان فشاری به آن وارد نکنید.
  • دو الی چهار هفته قبل و بعد از عمل بینی از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید.
  • از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین بپرهیزید.
  • چسب زدن بینی یکی از مهم ترین اقدامات برای رفع ورم بینی بعد از جراحی می باشد.
  • تا دو ماه در معرض آفتاب شدید و چراغ های حرارتی قرار نگیرید چرا که گرما باعث افزایش تورم می شود.
  • پماد ضد ورم بینی و آنتی بیوتیک در صورت تشخیص پزشک تجویز خواهد شد تا باعث کاهش تورمات گردد.
  • مصرف آب کرفس و آب آناناس به کوتاه تر شدن دوره نقاهت بعد از جراحی کمک خواهد کرد.
  • یکی از راهکار دیگر برای کاهش تورم بینی و همینطور بهبود سریع تر زخم ها می توان با استفاده از سرم های مخصوص، به شست و شوی بینی بعد از جراحی پرداخت. تا زخم ها و تورم بینی سریع تر از حالت طبیعی و زمان موعد خودش کاهش پیدا کند.
  • برای محافظت از بینی استفاده از اسپلینت بینی و گچ بینی برای کاهش تورم و جلوگیری از وارد شدن ضربه به بینی توسط پزشک متخصص پیشنهاد خواهد شد.

تغذیه جهت کاهش تورم بینی بعد از رینوپلاستی

برای اینکه بعد از جراحی به تورم شدید صورت و بینی دچار نشوید بهتر است برای کاهش تورم بینی از مصرف غذاهای شور خودداری کنید، سدیم یا نمک می تواند باعث افزایش تورم و همچنین کاهش سرعت روند بهبودی شما شود.  بنابراین تاکید می گردد که برای  تسریع بهبودی خود ازمصرف این نوع مواد غذایی اجتناب کنید.

خوردن تخمه ، آجیل یا حتی تنقلات نیز بعد از انجام رینوپلاستی ممنوع می باشد. چرا که برای جویدن آن ها نیاز به ایجاد فشار و حرکت بیش از حد صورت است و از سویی دیگر در تخمه و سایر تنقلات نمک وجود دارد که برای بعد از عمل مناسب نبوده و باعث افزایش ورم بینی بعد از جراحی می شود.

سعی کنید آناناس و آب کرفس مصرف کنید که در کاهش التهاب و بهبود سریعتر زخم و کبودی ها تاثیر بسیار دارند.

تاثیر چسب زدن بعد از جراحی بر کاهش تورم بینی

چسب زدن بینی پس از جراحی می‌تواند به کاهش تورم کمک کند، زیرا فشار ملایمی را به پوست اعمال می‌کند که این فشار به کاهش میزان تورم و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی کمک می‌کند. این روش به‌ویژه در هفته‌های اول پس از جراحی، زمانی که تورم در بالاترین حد خود قرار دارد، مؤثر است. استفاده از چسب به‌طور مداوم و طبق دستورالعمل پزشک می‌تواند به کنترل بهتر تورم و کاهش سرعت ظاهر شدن تورم ناشی از جراحی کمک کند، که این امر نه تنها به بهبود ظاهری کمک می‌کند بلکه می‌تواند در کاهش احساس ناراحتی ناشی از تورم نیز مفید باشد.

کلام آخر

در این نوشتار به این موضوع پرداختیم که تورم بینی پس از رینوپلاستی یک امر کاملا طبیعی بوده و به طور معمول کاهش ورم بینی تا حدود یکسال پس از جراحی زیبایی بینی در صورت رعایت موارد گفته شده در فوق ممکن است طول بکشد و هم‌چنین در بینی‌های گوشتی زمان بهبود تورم بینی طولانی‌تر نیز خواهد بود، برای اینکه بتوانید بعد از رینوپلاستی ایام عاری از استرس را سپری نمایید توصیه می شود در انتخاب جراح خود دقت لازم را داشته باشید، دکتر سیدصاحب حسینی نژاد در مطب خود با ارائه یک مشاوره دقیق به شما و ارائه توصیه های لازم برای مراقبت‌های بعد از جراحی به داشتن یک بینی زیبا و روند بهبود و کاهش ورم بینی در مدتی کوتاه شما را کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 5 =