عوامل مختلفی در اعتماد به نفس و عزت نفس زنان موثر است از مهمترین این عوامل می توان به زیبایی ظاهری اشاره کرد و همین امر کشش بانوان را به جراحی های زیبایی افزایش داده، یکی از آن ها جراحی سینه است.

سینه‌ های بانوان در اثر عوامل مختلفی از قبیل بارداری، شیردهی، افزایش یا کاهش وزن، افزایش سن و وراثت، شکل و فرم طبیعی خود را از دست می دهد در نتیجه خانم ها به دنبال روشی هستند که فرم طبیعی از دست رفته سینه‌ های خود  را دوباره برگردانند و افتادگی و چین و چروک‌ های ایجاد شده را برطرف کنند که آن مهم با قرار دادن ایمپلنت‌هایی زیر بافت سینه یا عضلات قفسه سینه و یا با تزریق چربی به سینه صورت می گیرد.

در جراحی های سینه همان طور که انتخاب نوع و برند پروتز سینه، کلینیک یا مرکزی که قرار است عمل ایمپلنت سینه در آن انجام شود و متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی تاثیر مستقیم روی نتیجه عمل می‌گذارد، مراقبت های بعد از پروتز سینه هم به همان اندازه مهم هستند. بعد از پروتز سینه باید یک‌سری مراقبت‌ها انجام شوند تا عوارض ناشی از این عمل زیبایی به حداقل برسد.

بعد از جراحی چه باید کنیم؟

در ابتدا باید این نکته را باید گوشزد کرد، بانوانی که جراحی زیبایی سینه را انجام می دهند بعد از عمل جراحی با التهاب هایی در ناحیه برش سینه و یا کبودی هایی در روی سینه مواجه می شوند که بعد ازمدتی این علائم از بین خواهد رفت پس با دیدن این علائم استرس و نگرانی نداشته باشید و نیاز به سپری شدن زمان مشخصی دارید. استفاده از آناناس و آب کرفس در کاهش کبودی و التهاب موثر است همچنین در طی دو هفته اول بعد از عمل جراحی، حتی الامکان از مصرف ترکیبات آسپرین، ایبوبروفن، ژلوفن و انیدومتاسین خودداری شود استفاده از مشروبات الکلی از ۲ هفته قبل تا ۳ هفته بعد از عمل به منظور کاهش خونریزی ممنوع است.

رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی در دوران نقاهت این جراحی بسیار مهم است، نمک و ادویه باید از رژیم غذایی حذف شود؛ چرا که تورم بدن را بیشتر می‌کند. عدم رعایت رژیم غذایی مناسب بعد عمل باعث تشدید کبودی و ورم بعد از عمل جراحی می‌شود و همانطور که در فوق گفته شد از میوه ها و آبمیوه های مناسب برای رفع کبودی و التهاب، میل نمایید.

حمام بعد از جراحی

در دو تا پنج روز اول بعد از جراحی زخم ها نباید خیس شوند، مگر اینکه در برخی موارد از پانسمان های ضد آب استفاده شده باشد، چند روز اول بعد از جراحی پروتز سینه نباید حمام کرد ولی بعد از آن می توان دوش گرفت ولی از قرار گرفتن در وان خودداری شود. ولی اطمینان حاصل شود که زخم ها بعد از حمام به خوبی خشک شوند.

لزوم استفاده از کمپرس سرد

فرد می تواند برای التیام درد و ورم بعد از جراحی از کمپرس سرد استفاده نماید البته توصیه می شود که کمپرس سرد را مدت زمان طولانی روی بافت سینه قرار ندهید، زیرا ممکن است باعث افزایش درد شود.

ورزش بعد از جراحی سینه

برای خانم های ورزشکار بعد از جراحی سینه این سوال پیش می آید که تا چه زمان بعد از این عمل مجاز به ورزش کردن نیستند؟

پاسخ این است که خانم های محترم عجله نکنید و باید از انجام ورزش های بالاتنه حداقل به مدت ۶ تا  ۸ هفته بعد از عمل سینه خودداری نمایید.

چطور بخوابیم؟

در مورد نحوه خواب و استراحت لازم به ذکر این نکته است که برای  جلوگیری از جابجایی احتمالی پروتزها، از خوابیدن بر روی شکم به مدت ۲ تا ۳ ماه خودداری کنید.

خوابیدن به پهلوها در روزهای اول بعد از عمل، به مدت کم مانعی ندارد.

از چه سوتینی استفاده کنیم؟

توصیه جراح محترم این است که  به مدت ۲ تا ۳ ماه بعد از عمل از سوتین و گن های طبی تجویز شده استفاده شود و همچنین باید بدانید استفاده از سوتین فنردار به مدت ۳ ماه بعد از عمل ممنوع می باشد و نکته دیگر این که استفاده از سوتین های معمولی بدون فنر، در صورتی که کل پستان را بپوشاند، بدون مانع است.

آیا می توانم رانندگی کنم؟

از آنجایی که حرکت دادن بازوها طی هفته اول بعد از پروتز سینه ممنوع است، بیمار تا یک هفته اجازه رانندگی بعد از این جراحی را ندارد.

چه زمانی بعد از جراحی سینه می توانم باردار شوم؟

پروتز سینه اختلالی در باردار شدن ایجاد نمی‌کند اما توصیه پزشکان این است که جراحی پروتز سینه را بعد از بارداری و شیردهی  انجام دهند زیرا  باردار شدن بعد از پروتز سینه باعث تغییرات ظاهری سینه‌ها می‌شود و در دوران بارداری، بافت سینه‌ها افزایش یافته و بافت شیرساز داخل آن متورم می‌شود. تورم و افزایش حجمی که بعد از پایان بارداری رفع خواهد شد اما  ممکن است کشیدگی پوست بعد از افزایش بافت پستان‌ها باقی بماند که نتیجه‌اش شل شدن و افتادگی پستان‌ها خواهد بود.

اگر به دنبال انجام این عمل هستید دکتر سیدصاحب حسینی نژاد، فوق تخصص جراحی پلاستیک، می تواند برای تصمیم گیری بهتر و مناسب تر به صورت کاملا حرفه ای شما را راهنمایی نماید و یک جراحی رضایت بخش را تجربه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =